دپارتمان امور گمرکی موسسه حقوقی ایرانیان صاعد
مرکز تخصصی امور حقوقی گمرکی

گروهی دیگر از الیاف گیاهی الیاف کتان است که از ساقه بوته کتان استحصال می شود. کتان به گیاه لیوم اوسیتاتیسموم (lium usitatismum

) معروف است که الیاف آن از ساقه استخراج می شود. کتان بوته ایست که تا یک متر بلند می شود و الیاف آن در زیر پوست ساقه قرار گرفته اند و برای خارج کردن آنها فرآیندهایی از قبیل خرد کردن ساقه، پوساندن، گرفتن بذر و برگ، کوبیدن ساقه و شانه کردن الیاف صورت میگیرد. الیاف کتان در پوسته ساقه جای دارد و به وسیله یک ماده پکتیک (غلظت آور) به هم چسبیده است. کتان مانند پنبه یکی از مهمترین الیاف گیاهی است و به نسبت نوع مصرف در سه نوع کشت می شود: 

 1- کتان لیفی: که منحصراً برای گرفتن الیاف از آن استفاده می شود و چون الیاف از ساقه گرفته می شود همواره سعی می شود تا این گیاه به طور مستقیم رشد کرده و شاخ و برگ اضافه به بار نیاورد. طول ساقه های مورد استفاده بین 6/0 تا 1 متر می باشد.

2- کتان روغنی: این کتان کوتاهتر از کتان لیفی است و در قسمت بالای آن شاخه های بی شماری وجود دارد و در نتیجه دارای گلهای بیشتری است که تعداد زیادی دانه در آنهاست و برای روغنکشی استفاده می شود.

3- کتان پیوندی که از پیوند کتان لیفی و روغنی به وجود می آید و به مقدار کافی لیف و دانه های روغنی دارد. مقدار الیاف کتان تقریباً 5 % وزن ساقه است. الیاف کتان مانند الیاف پنبه نازک می باشد قطر آنها 5/1 تا 3 صدم میلیمتر است. مقطع الیاف کتان به صورت کثیرالاضلاع است. قطر جدار کتان برعکس پنبه زیاد است و فضای داخلی مثل پنبه مرسریزه خیلی باریک است به طوریکه معمولاً در زیر ذره بین دیده نمی شود. کتان طبیعتاً دارای جلا و برق مخصوص می باشد که ممکن است با پنبه مرسریزه اشتباه شود.

[ شنبه 19 دی‌ماه سال 1394 ] [ 09:29 ] [ فضل اله امیر حاجلو ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 38405